Įdarbink stogą | Saulės jėgainės namuose: ką parodė eksperimentas su Lietuvos tiekėjais?

Saulės jėgainės namuose: ką parodė eksperimentas su Lietuvos tiekėjais?

Energetikos ministerija aktyviai skatina tapti elektrą gaminančiais vartotojais. Saulės jėgainių pagaminama elektros energija yra laikoma pigiausia ir ekologiškiausia, tad pasidomėjome, ar lengva išsirinkti, kas įrengtų saulės jėgainę namuose ir kiek tai gali kainuoti.

Valstybės skiriama parama yra fiksuota

Vos užsiregistravus Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) puslapyje paramai gauti, socialiniuose tinkluose pradėjo mirgėti reklama, siūlanti be rūpesčių įsirengti saulės elektrinę.

APVA skiriama parama 1 kW saulės elektrinės įrengimui yra fiksuota, nepriklausomai nuo įrangos tipo, gamintojo ar technologijos.

Visgi net ir turint patirties energetikoje, kilo klausimas, kokiais kriterijais remiantis galima pasirinkti įrangą bei jos įrengėjus. Nors visos reklamos vilioja „geriausia kaina“, nusprendėme atlikti eksperimentą ir apklausti saulės jėgainių tiekėjus bei išsiaiškinti, kuo gi skiriasi jų pasiūlymai.

Iš 12 saulės jėgainių tiekėjų, 10 pateikė pasiūlymus

Rinkoje identifikavome 12 įmonių, siūlančių saulės jėgainių įrengimo paslaugas. Visoms joms išsiuntėme užklausą dėl saulės elektrinės įrengimo namui Vilniuje.

Kadangi norint gauti saulės jėgainių įrengėjų pasiūlymus užtenka žinoti vidutinį elektros suvartojimą name, namo stogo kryptį, apytikslį nuolydį ir dangą, — savo užklausoje nurodėme, jog namo stogas yra iš skardos plokščių su orientacija į rytus, o vidutinis elektros suvartojimas per mėnesį name yra apie 250 kWh.

Taip pat apskaičiavome, kad šio namo elektros suvartojimui padengti reikėtų apie 3 kW galios instaliuotos saulės elektrinės.

Iš 12 tiekėjų, kuriems išsiuntėme užklausas, pasiūlymus gavome iš 10. Laikas, per kurį buvo pateikiami preliminarūs pasiūlymai, ženkliai skyrėsi: vieni tiekėjai atsakė per kelias valandas nuo užklausos pateikimo, kiti užtruko iki 2 savaičių.

Didžioji dalis jų prieš pateikdami pasiūlymą susisiekė telefonu/el. paštu ir prašė atsakyti į papildomus klausimus apie stogo tipą, būklę, elektros įvadą ir kitus aspektus.

Nuosavos saulės jėgainės įrengimo kaina gali skirtis dvigubai

Surinkti pasiūlymų duomenis nebuvo pernelyg sunku, tačiau juos lyginti tapo kur kas sudėtingiau. Pasiūlymų kainos svyravo nuo 2600 eur iki daugiau kaip 4700 eur — taigi saulės jėgainių įrengimo kainos Lietuvos rinkoje gali skirtis bene dvigubai.

Pasiūlymus sudarė saulės moduliai, inverteris, montavimo įranga, atliekamų darbų apimtis bei dokumentacijos tvarkymas. Dauguma tiekėjų pateikė kelias alternatyvas: su pigesne arba brangesne įranga.

Keli tiekėjai siūlė pirkti nutolusią saulės elektrinę kaip pigesnę alternatyvą, bet šio pasiūlymo atsisakėme. Juk nors įsirengti saulės elektrinę ant namo stogo yra brangiau, šis variantas padeda sumažinti elektros sąskaitas bei sukuria papildomas vertes.

Pavyzdžiui, JAV ir Vakarų Europoje atlikti tyrimai parodė, kad dažnu atveju saulės elektrinė pakelia namo vertę žymiai daugiau, nei sumokama už elektrinės įrengimą.

Taip pat Vakarų Europoje vis labiau populiarėja „žalios“ būsto paskolos su mažesnėmis nei standartinės palūkanomis, kurių gavimui reikalaujama, kad name būtų įrengta saulės elektrinė. Tiketina, kad tokios paskolos artimiausiu metu atsiras ir Lietuvoje, tačiau nutolusios saulės elektrinės įsigijimas neleistų pasinaudoti šiais privalumais.

Taigi pažvelkime atidžiau į gautus pasiūlymus.

Saulės moduliai: ryškėjantys skirtumai tarp galingumo ir garantijos

Tiekėjų pateiktuose pasiūlymuose saulės elektrinės buvo komplektuojamos su Kinijos gamintojų „Longi“, „JA-Solar“, „Jinko“, „Suntech“; korėjiečių „LG“; japonų „Sharp“; kanadiečių „Canadian Solar“ arba lietuviškais „Solitek“ ir „Viasolis“ moduliais.

Visi pasiūlymai — išskyrus vieną — buvo pateikti su monokristalų moduliais, kurie yra efektyvesni už polikristalinius. Verta atkreipti dėmesį, jog monokristalinių modulių gamybos technologijai tobulėjant ir pingant, šiuo metu didžioji dalis rinkoje siūlomų modulių yra pagaminti naudojant būtent šią technologiją.

Tiekėjų pasiūlymuose saulės modulių galingumas svyravo nuo 300 iki 370 W. Modulio galingumas itin aktualus, kai saulės elektrinei skirtas stogo plotas yra ribotas: naudojant galingesnius modulius galima išgauti didesnį saulės elektrinės galingumą tame pačiame plote.

Didžiausias į akis krentantis skirtumas yra gamintojų suteikiama garantija moduliams — pasiūlymuose ji svyravo nuo 10 iki 30 metų. Ilgesnis garantinis laikotarpis kaip taisyklė yra suteikiamas moduliams, komplektuojamiems brangesniuose pasiūlymuose.

Reikėtų pastebėti, kad tik 0,05 % modulių, instaliuotų JAV 2005–2015 metais, sugedo, todėl ar verta mokėti papildomai už ilgesnę garantiją — vienareikšmiškai sunku atsakyti.

Taip pat gamintojai suteikia 25 metų efektyvumo garantiją, kuria garantuojama, kad modulio efektyvumas nenukris žemiau rodiklio, kuris svyruoja tarp 80–89,6 %, priklausomai nuo gamintojo.

Gamintojo suteikiama garantija modulio efektyvumui kaip ir suponuoja, kad bėgant laikui modulio efektyvumas turėtų mažėti lėčiau nei kitų gamintojų. Tačiau reikėtų pastebėti, kad modulių efektyvumas dažnai priklauso ir nuo kitų faktorių, kaip stogo pozicija, gaunamos saulės energijos kiekis ar apnašų kiekis ant paviršiaus.

Be to, analizuojant elektrinės gamybos duomenis, sunku pastebėti didesnį nei garantuojama modulio efektyvumo sumažėjimą, ypač, jei kalbame apie tokius nedidelius skirtumus, kaip skiriasi garantuojamas efektyvumas tarp gamintojų.

Dar daugiau, įrodymui, jog modulio efektyvumas sumažėjo daugiau nei numatyta garantijoje, būtų reikalingas laboratorinis tyrimas, todėl pasiūlymuose minima efektyvumo garantija yra labiau marketinginis triukas nei realiai panaudojama paslauga.

Nevertėtų pamiršti ir saulės modulių dizaino. „Premium“ kategorijos moduliai dažnai būna visiškai juodi ir susiliejantys su stogu, todėl yra laikomi estetiškai priimtinesniu sprendimu.

Galiausiai, visų pasiūlymuose pateiktų saulės modulių gamintojai patenka į „Bloomberg New Energy Finance“ publikuojamą „Tier 1“ sąrašą, kuriame labiau vertinamas finansinis gamintojo stabilumas nei gaminamų produktų kokybė. Kitaip tariant, patekimas į „Tier 1“ sąrašą nurodo, kad gamintojas yra finansiškai stabilus, todėl labiau tikėtina, kad galės vykdyti garantinius įsipareigojimus.

Apibendrinant galima teigti, kad tiekėjai siūlo rinktis tarp pigesnių kinietiškų modulių ir brangesnių ne Kinijoje pagamintų modulių. Kinijoje pagaminti moduliai turi trumpesnę garantiją ir mažesnį garantuojamą efektyvumą po 25 metų.

Kita vertus, klientas turėtų pats nuspręsti, ar verta mokėti daugiau už ilgesnę garantiją, kai statistika rodo, kad saulės moduliai yra mažiausiai gendanti saulės elektrinės dalis, o skirtingi moduliai skiriasi tik kelių procentų efektyvumu.

Įtampos keitikliai: garantijos svarba — žymiai didesnė

Nemažiau svarbi saulės elektrinės sistemos dalis yra įtampos keitiklis, kuris konvertuoja saulės moduliuose nuolatinės srovės pagaminamą energiją į kintamos srovės energiją, naudojamą namuose bei atiduodamą į elektros tinklą.

Pateiktuose pasiūlymuose buvo komplektuojami kinų gamintojų „Huawei“ ir „Solis“, austrų „Fronius“, vokiečių „ABB“ ir Izraelio „Solaredge“ įtampos keitikliai.

Keitiklių gamintojai deklaruoja jų efektyvumą, tačiau siūlomų keitiklių efektyvumas tarpusavyje skiriasi nežymiai.

Tačiau, pavyzdžiui, „Solaredge“ inverteris komplektuojamas kartu su optimizatoriais, kurie leidžia neprarasti sistemos efektyvumo krentant šešėliams ant vieno ar kelių modulių. Apie tokį sprendimą reikėtų pagalvoti, jei ant dalies saulės modulių kristų šešėlis, tarkime, nuo kamino.

Įtampos keitikliai genda žymiai dažniau nei saulės moduliai, todėl šiuo atveju garantijos periodas yra svarbesnis nei renkantis saulės modulius.

„Fronius“ ir „Solis“ keitikliams suteikiama 5 metų garantija, „Huawei“ ir „ABB“ — 10 metų, o „Solaredge“ — net 12 m. Taip pat didelė dalis tiekėjų siūlė pratęsti garantiją įtampos keitikliui, pavyzdžiui, „Fronius“ keitiklio garantijos pratęsimas nuo 5 iki 10 metų papildomai kainuotų 145 EUR.

Montavimo darbai: atpažinti kokybę gali būti sudėtinga

Ar saulės elektrinė veiks efektyviai ir saugiai, priklauso ne tik nuo sumontuotų komponentų, bet ir nuo montavimo darbų kokybės.

Montavimo darbų kokybė yra ypač svarbi, turint galvoje, kad dažniausiai saulės jėgainė yra įrenginėjama jau gyvenamame name, o įrengimas reikalauja ne tik tvirtinti saulės modulius ant stogo, bet ir pravesti kabelius ir sumontuoti inverterį.

Deja, bet iš anksto įsivertinti, ar tiekėjas kvalifikuotai atliks montavimo darbus, yra beveik neįmanoma. Belieka bandyti ieškoti atsiliepimų internete arba pasitikėti pažįstamų rekomendacijomis.

Mūsų požiūriu, prieš priimant sprendimą, kurio instaliuotojo pasiūlymą pasirinkti, praverstų atsiliepimų ir reitingavimo sistema, kur atsiliepimus apie atliktus darbus galėtų palikti buvę klientai. Pagal panašią sistemą veikia ir viešbučių reitingavimas.

Saulės elektrinės įsigijimas praktiškai gali nieko nekainuoti

Beveik visi tiekėjai atsiuntė ir finansavimo pasiūlymą, kuris suteikia galimybę nusipirkti saulės elektrinę nemokant už ją iš karto.

Pasiūlymuose pateikta bendra vartojimo kredito kainos metinė norma sudaro apie 6–8 proc., maksimalus kreditavimo laikotarpis — priklausomai nuo pasiūlymo — siekia 5 arba 10 metų.

Pasirinkus ilgo laikotarpio finansavimą, įmanoma pasiekti rezultatą, kai paskolos mėnesinė įmoka bus mažesnė už elektros energijos išlaidų sutaupymus. Tokiu būdu galima įsigyti saulės elektrinę be pradinės investicijos ir papildomų išlaidų namų biudžetui.

Atsipirkimas — nuo 6 iki 14 metų

Kiekvienam vartotojui svarstant, ar įsirengti saulės elektrinę, reikėtų įsivertinti, kiek saulės elektrinė padės sutaupyti išlaidų elektrai ir per kiek laiko ji atsipirks.

Iš 10 įmonių, pateikusių pasiūlymus, tik 5 pateikė prognozuojamus pagaminamos elektros energijos kiekius. Iš jų 2 nurodė, kiek elektrinė pagamintų elektros idealiomis sąlygomis, tačiau šie duomenys netikslūs ir klaidinantys, kadangi nesiremiama namo specifikacijomis.

Tik 2 pasiūlymuose buvo apskaičiuotos prognozės, kiek elektrinė sutaupys elektros sąnaudų. Tik 4 įmonės pateikė atsipirkimo laikotarpį, kuris svyruoja nuo 6 iki 14 metų, įvertinus gautiną APVA paramą.

Manome, jog vartotojui aiškiai žinant, kiek kainuotų saulės elektrinė, kiek ji sutaupytų pinigų mokesčiams už elektrą ir per kiek laiko atsipirktų, priimti sprendimą dėl saulės elektrinės įsigijimo būtų žymiai lengviau.

Kaip teisingai pasirinkti?

Kaip parodė eksperimentas, priimti sprendimą, ar finansiškai verta įsirengti saulės elektrinę savo namuose — nėra lengva. Dar sunkiau yra išsirinkti sau tinkamą paslaugos tiekėją.

Mūsų atliktas eksperimentas paskatino sukurti įrankį, kuris padarytų šį pasirinkimą paprastesniu ir leistų konkrečiam namui apskaičiuoti elektrinės įsigijimo kainą, prognozuojamus sutaupymus sąskaitai už elektrą bei atsipirkimo laikotarpyje. Įrankis yra pasiekiamas virtualaus asistento pavidalu čia.

Ateityje mūsų portale vartotojai galės lengvai ir greitai palyginti skirtingų tiekėjų pasiūlymus, peržiūrėti buvusių klientų įvertinimus bei atsiliepimus apie atliktus tiekėjų darbus, ir taip išsirinkti sau optimaliausią pasiūlymą.

Taip pat vartotojai galės gauti patrauklų finansavimo pasiūlymą ir įsigyti saulės elektrinę be jokio pradinio įnašo, o mėnesinės paskolos įmokos už saulės elektrinę bus mažesnės nei sąskaitos už elektrą sutaupymai.

Mūsų svetainėje naudojami slapukai, tęsdami naršymą jūs sutinkate su privatumo politika.